poniedziałek, 17 kwietnia 2017

Wielkanoc świątecznie i refleksyjnie
Bardzo lubię ładny stół świąteczny, na którym stoją pyszne i ładnie podane potrawy! Najważniejsze jest jednak dla mnie kogo zaproszę do mojego stołu. Byłabym najszczęśliwsza, gdybym zawsze mogła posadzić przy stole oprócz moich dzieci, rodziców i rodzeństwa nieżyjących już rodziców mojego męża...
Czas płynie i uświadomienie sobie faktu, że święta i atmosfera przy dzisiejszym świątecznym stole może już nigdy się nie powtórzyć - ustawia logicznie priorytety. Z każdym rokiem przybywa mi rozsądku, pokory i dystansu do spraw mało ważnych.
Wielkanoc to coś więcej niż umęczenie się sprzątaniem, gotowaniem, strojeniem ... są to ważne sprawy, ale nie najważniejsze - szczególnie dla katolika.
Na facebook obserwuję Ewę Chodakowską (jej ćwiczenia pomogły mi wrócić do formy po kolejnej ciąży) w Wielki Piątek wrzuciła życzenia typowo katolickie  TU LINK. Dla mnie to miód na moje katolickie serce, ale komentarze które dziewczyny zostawiały były bardzo różne. Wyznaję teorię, że nie można być niepraktykującym katolikiem, ewangelikiem, prawosławnym itp albo się w coś wierzy albo nie. Cenię ludzi, którzy potrafią być szczerzy i naturalni. Nie przekreślam nikogo tylko dlatego, że wierzą w coś innego niż ja. Mam znajomych i przyjaciół, którzy są wierzącymi, agnostykami i ateistami. Mam znajomego kontrahenta, który wyznaje islam. Bardzo ciekawe były nasze dyskusje, gdy poznaliśmy się na tyle, żeby szczerze porozmawiać - bez zahamowań, m.in. usłyszała od niego pytanie: wierzycie w Trójcę Św. jak możliwe jest, aby jedna osoba była w trzech? Odpowiedziałam dość prosto ( mój angielski nie pozwala mi na teologiczne zawiłości): jak sama nazwa wskazuje wiara polega na tym, że nie wszystko jest wytłumaczalne, czasami po prostu trzeba uwierzyć. Okazało się, że to było najlepsze możliwe wytłumaczenie bardzo logiczne i jasne dla osoby, która wierzy ...
Oczywiste dla mnie jest, że nie każda katoliczka to dewotka i nie każdy wyznawca islamu to ekstremista. Dajmy ludziom prawo wyboru i szanujmy się wzajemnie, ale nie pozwólmy na opluwanie naszych wartości.
życzę dobrych, spokojnych i zdrowych świąt Wielkiej Nocy w gronie najbliższych!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza